Bebek Beslenmesi

Bebeklerin ilk 6 ay ve 2 yaşına kadar da ek gıdalarla birlikte anne sütü alımına devam etmesi çok önemli. Bir bebeği beslemenin en iyi yolunun emzirme olduğunu belirten uzmanlar, özellikle ilk 6 hafta bebeklerin doğal emme hareketini öğrenebilmesi için biberonla tanıştırılmaması gerektiğini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı, bebeklerin ilk 6 ay ve 2 yaşına kadar ek gıdalarla birlikte anne sütü alımına devam etmesini öneriyor.

0 – 4 Aylık Bebek Beslenmesi:

Bebeğinize ilk dört ay yalnızca anne sütü ve su vermelisiniz. İlk günler ve aylarda belli bir öğün saati yoktur. Bebeğiniz henüz çok küçük ve güçsüz olduğundan beslenme sırasında hemen yorulup, uyuyacak gerektiği gibi beslenemediği için de sık sık beslemek gerekecektir.

4 – 5 Aylık Bebek Beslenmesi:

Bebeğiniz 4-5 aylıkken yavaş yavaş ek gıdalara geçebilirsiniz. Bu dönemde; 4-5 öğün anne sütü + 1 öğün 150-200 gram kadar sebze püresi + 1 öğün yoğurt + 1 öğün meyve püresi yeterli olacaktır.

6 – 9 Aylık Bebek Beslenmesi:

Anne sütü ya da 1 bardak devam formülü veya inek sütü. 1-2 bisküvi. 1 yumurta sarısı veya 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir. Meyve püresi. Etli sebze çorbası ya da püresi. Yoğurt (şekerli veya sade). Muhallebi.

10 – 11 Aylık Bebek Beslenmesi:

Anne sütü veya devam formülü ya da 1 su bardağı inek sütü. Bal veya pekmez. 1 tam yumurta. 1 çay kaşığı tereyağı ince bir dilim ekmek. Sebze püresi. Tavuk veya köfte.  Normal ev yemekleri ezilerek verilebilir. Bir dilim ekmek. 150-200 gram muhallebi veya yoğurt ile birlikte meyve püresi. 1-2 kaşık hamur işi, Örneğin; makarna ile karıştırılabilir. Yoğurt yemeyen bebeğe süt verilebilir.

12 Aylık Bebek Beslenmesi:

Süt, beyaz peynir ya da yumurta. Bisküvi veya ince bir dilim ekmek. Reçel, bal ya da pekmez. Evdeki etli sebze yemeği veya sebze püresi, köfte makarna veya meyve püresi. Yoğurt ya da sütlaç. Diğer besin öğeleri.

Paylaş: